Elevii focșănenii, matematicieni de elită

Filed under Invatamant

Week-end-ul trecut a avut loc prima ediţie a concursului de matematică Unirea Junior, organizat de Colegiul Naţional Unirea din Focşani. „Este o premieră şi pentru noi deoarece am organizat pentru prima dată un concurs şi pentru clasele a IV-a, a V-a şi a VI-a şi pot să vă spun că va deveni un concurs de referinţă printre cele organizate în ţară la aceste clase. Concursul nu s-ar fi putut organiza fără sprijinul financiar al primăriei Focşani şi Consiliului local care au asigurat premiile câştigătorilor. Este un concurs interjudeţean la care au participat elevi din judeţele Bacău, Buzău, Brăila, Vaslui. La unele şcoli de la noi am găsit înţelegere ca să trimită elevii la concurs la altele nu”, a declarat profesorul de matematică Cornel Noană, directorul Colegiului Naţional Unirea, organizatorul concursului.

 

 

 

 

Clasa a IV-a

Locul I Vlad Andra Maria şi Coarcă Răzvan Gabriel, ambii Şcoala D. Zamfirescu Focşani

Locul II Micu Alexandru – Şcoala Al. Vlahuţă, Theodor Cazacu – Şcoala D. Zamfirescu, Mihnea Băcioiu – Şcoala „Ştefan cel Mare”

Locul III Carp Miruna, Chiriţă Alexandra – ambele Şcoala D. Zamfirescu, Bebu Octavian – Şcoala nr. 3

Menţiuni speciale Budeanu Beatrice, Grosu Viviana – Şcoala Nr. 3, Palade Rareş – Şcoala D. Zamfirescu, Tăbăcaru Irene – Şcoala „Ştefan cel Mare”

Menţiuni Ghimpu Monica, Golea Paul, Bîlici Alin, Poiană Roberta, Dinu Andrei, Burlacu Ştefan – toţi Şcoala nr. 3, Nedelcu Alexandru, Timofte Rebeca, Diaconu Tudor, Dulgheriu Beatrice, Leţa Miruna, Iorgulescu Diana, Trufin Alexia, Lăpădatu Alexandru, Corneanu Antonia, Milea Andrei, Selea Tudor, Diaconu Irina – Şcoala „A. Saligny”, Postolache, Cristina Elena, Apetrei Paula, Roşu Ana-Maria – toţi Şcoala „D. Zamfirescu”, Burduşa Petru – Şcoala „N. Iorga”, Constantin Alexandra, Voicu Denisa – Liceul Pedagogic „S. Haret”, Gabriela Uzuneanu – Şcoala „M. Eminescu” Brăila

 

Clasa a V-a

Locul I Mircea Andra-Elena, Necula Ana-Maria – ambele C.N. Unirea, Cibotaru Matei – Şcoala nr. 11 „George Tutoveanu” Bârlad

Locul II Călin Teodor – Şc. D. Zamfirescu, Maftei Andra-Mihaela – C.N. Unirea, Iamandi Rareş – C.N. Al. I. Cuza,

Locul III Predi Andreea-Oana – C.N. „N. Bălcescu” Brăila, Saragea Paula-Denisa – C.N. Unirea, Comănescu Vlad – Şcoala nr. 11 „George Tutoveanu” Bârlad, Iordăchescu Alex – Şc. D. Zamfirescu

Menţiuni speciale Iliescu Andrei Liviu – C.N. Unirea Focşani, Matişan Răzvan – Şc. D. Zamfirescu, Naltu Mihai-Cristian – C.N. Unirea

 

Clasa a VI-a

Locul I Odobeşteanu Alexandru, Şcoala nr. 11 „George Tutoveanu” Bârlad

Locul II Andrei I. Radu, Colegiul Naţional „N. Bălcescu” Brăila

Locul II Tatomir N. Alex, Colegiul Naţional „N. Bălcescu” Brăila

Locul II Torcea Octavian, Şcoala D. Zamfirescu Focşani

Locul III Bataragă Georgiana, C. N. Unirea Focşani

Locul III Dodoiu Tudor, C. N. Al. I. Cuza Focşani

Locul III Herghelegiu Alexandra, Şcoala D. Zamfirescu Focşani

Locul III Huhulia Diana, Şcoala nr. 11 „George Tutoveanu” Bârlad

Locul III Pleşa Pătrăşcan Elena, C. N. Al. I. Cuza Focşani

Locul III Frunză Ştefania, Şcoala D. Zamfirescu Focşani

Menţiuni speciale Cîmpan Oana Denisa, Şcoala nr. 1 Rm. Sărat, Mezat Teodor – Colegiul Naţional Ferdinand Bacău, Pătraşcu Călin – C. N. Al. I. Cuza Focşani

 

 

 

Lasă un răspuns